DERS PLANI
BÖLÜM 1
Dersin Adı |
DİL VE ANLATIM 2 |
Sınıf |
10. SINIFLAR |
Ünitenin Adı/No |
3. ÜNİTE: ANLATIM TÜRLERİ |
Konu |
3. COŞKU (LİRİK) ve HEYECANA BAĞLI ANLATIM -ZAMİR (ADIL) |
Önerilen Süre |
8 DERS SAATİ |
BÖLÜM II
Öğrenci Kazanımları/Hedef Davranışlar |
Coşku ve heyecana bağlı metinlerin özelliklerini belirleme ve bu anlatım türlerinde metin oluşturma 1- Dinlediği ve okuduğu coşku ve heyecana bağlı anlatımla oluşturulmuş metinlerin ortak özelliklerini fark eder. 2- Bu metin ve metin parçalarında kimin duygularından söz edildiğini belirler. 3- Bu metin parçalarında hangi şahıs zamirlerinin daha çok kullanıldığını belirler. 4- Bu metin ve metin parçalarında kelimelerin ilk anlam değerlerinin dışında kullanılıp kullanılmadıklarını araştırır. 5- Bu metinlerde kelimelerin duygu ve çağrışım değerlerini, imgelerin özelliklerini belirler. 6- Bu metinlerde ahenk ögelerini, ses benzerliklerini ve ses akışının özelliklerini belirler. 7- Bu metinlerde kelime ve cümle seviyelerinde tekrarlar olup olmadığını tartışır. 8- Bu anlatım üzerine kurulan metin türlerini belirler. 9- Bu anlatımlarla oluşturulmuş metinlerde söz ve söz öbeklerinin duygu değerlerini araştırır. 10- Bu anlatımlarla oluşturulmuş metinlerde duyguların nasıl ve niçin yorumlandığını gösterir. 11- Bu anlatımlarla oluşturulmuş metinlerde cümlelerin özelliklerini belirler. 12- Bu anlatımlarla oluşturulmuş metinlerde dilin hangi işlevlerinden yararlanıldığını belirler. 13- Bu anlatımlarla oluşturulmuş metinlerin dilin hangi işlevi çevresinde oluştuğunu belirler. 14- Okuduğu ve dinlediği metinlerin kimin için yazıldığını araştırır. 15- Bu anlatımlarla oluşturulmuş metinlerin yazılış nedenlerini belirler. 16- Bu anlatımlarla oluşturulmuş metinlerde parçaların ait olduğu bağlamı belirler. 17- Bu anlatımlarla oluşturulmuş metinlerde cümle kuruluşlarında ve cümleler arasındaki ilişkide dikkate değer özellikler olup olmadığını tartışır. 18- Bu anlatımlarla oluşturulmuş metinleri diğer anlatım türleriyle karşılaştırır. 19- Coşku ve heyecana bağlı anlatım türleriyle metin oluşturur. |
||||
Zamirlerin işlevlerini belirleme 1- Metinlerdeki zamirleri bulur ve bu zamirlerin kullanılma nedenlerini açıklar. 2 Metinlerdeki şahıs zamirlerini bulur, bunların kullanılma nedenlerini açıklar. 3- Metinlerdeki işaret zamirlerini bulur, bunların kullanılma nedenlerini açıklar. 4- İşaret zamiri ve işaret sıfatı olarak kullanılan kelimeleri ayırt eder, aynı kelimenin hangi durumlarda sıfat ve zamir olarak kullanılabildiğini fark eder. 5- Metindeki belirsizlik zamirlerini bulur, bunların ifadeye kazandırdıklarını tartışır. 6- Metindeki işlevlerine göre belirsizlik zamirleriyle belirsizlik sıfatlarını ayırt eder. 7- Metindeki soru zamirlerini bulur, bunların ifadeye kazandırdıklarını tartışır. 8- Soru sıfatlarıyla, soru zamirlerini ayırt eder; hangi durumda aynı kelimenin sıfat veya zamir olarak kullanıldığını tartışır. 9- Metindeki zamirleri yapılarına göre sınıflandırır, özelliklerini açıklar |
|||||
Ünite Kavramları ve Sembolleri/ Davranış örüntüsü |
Öyküleyici (hikâye etme) anlatım – isim (ad),betimleyici (tasvir etme) anlatım - sıfat(ön ad), coşku (lirik) ve heyecana bağlı anlatım -zamir (adıl), destansı (epik) anlatım - emredici anlatım – fiil (eylem) /fiilimsi (eylemsi), öğretici anlatım- açıklayıcı anlatım–tartışmacı anlatım ve kanıtlayıcı anlatım- zarf (belirteç), düşsel (Fantastique) anlatım– gelecekten söz eden anlatım- edat(ilgeç), bağlaç |
||||
Öğretme Öğrenme Yöntem ve Teknikleri |
Problem çözme, soru cevap, tartışma, açıklama, canlandırma, gösterip yapma |
||||
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça |
Ders kitabı, Türkçe Sözlük, Türk Dil Kurumu İmla Kılavuzu
|
||||
Öğretme –Öğrenme Etkinlikleri |
Dikkat Çekme |
Duygularınızı ifade ederken daha çok hangi metin türlerini kullanırsınız? Ya da hangi metinler sizi daha çok duygulandırır?
|
|||
Güdüleme |
Şu iki cümleden hangisinin daha etkili olduğunu söyleyiniz: Sana ihtiyacım var. Çiçeklerin yağmura ihtiyacı olduğu gibi, benim de sana ihtiyacım var.
|
||||
Derse Geçiş |
|
||||
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri ( Ödev, deney) |
Öğrenciler, cümleler arasındaki ilişkilerde zamirlerin işlevlerini araştırırla |
||||
Grupla öğrenme etkinlikleri |
H Öğrenciler, okuyucuyu coşturan, heyecanlandıran, hüzünlendiren, sevindiren, mutlu kılan; ona acı ve hüzün veren küçük metin örnekleri yazarlar. Yazdıkları metinleri arkadaşlarına okurlar. Arkadaşlarının okuduğu metinler hakkında düşündüklerini paylaşırlar.
|
||||
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme |
|
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına ilişkin Açıklamalar |
|
HALİL AKPINAR MUHAMMET EKİZ
TDE ÖĞRETMENİ OKUL MÜDÜRÜ