DERS PLANI
Dersin Adı |
DİL VE ANLATIM 1 |
Sınıf |
9.SINIF |
Ünitenin Adı/No |
IV. ÜNİTE : KELİME (SÖZCÜK) BİLGİSİ |
Konu |
ANLAM İLİŞKİLERİNE GÖRE KELİMELER(Eş anlamlı kelimeler ,zıt anlamlı kelimeler,eş sesli kelimeler) |
Önerilen Süre |
45+45 DAKİKA |
BÖLÜM II
Öğrenci Kazanımları/Hedef Davranışlar |
Anlam
ilişkilerine göre kelimeleri ayırma ve yerinde kullanma |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış örüntüsü |
Eş anlam, çok anlam, eş sesli, zıt anlamlı kelime |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Güvenlik Önlemleri (Varsa) |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
Öğretme Öğrenme Yöntem ve Teknikleri |
Okuma, Açıklama, Soru-Cevap, Karşılaştırma |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça |
Dil ve Anlatım –MEB Ders Kitabı, Yazım Kılavuzu, Türkçe Sözlük |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
|
Dikkat Çekme |
[!] Pazardan alınan malzemelerin sepetle veya çantayla taşınması, taşıma amacının gerçekleşmesinde farklılığa sebep olur mu? |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Güdüleme |
[!] Aynı olayı farklı kelimelerle anlatabilir miyiz? |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Derse Geçiş
|
[!] Bu hafta dersimizde kelimede anlam ilişkilerine göre kelimeleri öğreneceğiz. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Dikkat çekme |
[!] Eş anlamlı, çok anlamlı, eş sesli, zıt anlamlı kelimelerin ne olduğunu anlayalım mı? |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
Bireysel Öğrenme Etkinlikleri ( Ödev,deney) |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
Grupla öğrenme etkinlikleri |
Hazırlık soruları cevaplanır, etkinlikler sırayla yapılır. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Yazılışı ve okunuşu farklı, anlamları aynı olan kelimelerdir.
Örnek; yıl/sene, yüzyıl/asır, kara/siyah, kafa/baş,
kanun/yasa… Aşağıdaki kelimeleri sağ sütundaki eş anlamlılarıyla
eşleştiriniz.
Anlam bakımından birbirine yakın olan fakat aynı anlama gelmeyen kelimelerdir.Eş anlamlılıkla karıştırılan yakın anlamlı kelimeler arasında ince farklılıklar vardır. Örnek: korkmak~ürkmek bıkmak~usanmak Aralarında anlam ilişkisi olup birbirinin karşıtı olan
kelimelerdir.Örnek: Kışı yazı Baharı güzü Gecesi gündüzü sırayla. (Melih Cevdet Anday; DÜZENLİ DÜNYA’dan) Bu dizelerdeki zıt anlamlı kelimeleri belirleyiniz.( nur-kir,büyük-küçük,inmek-çıkmak
Çok sıcak bir yaz günüydü. (Mevsim) Bahçemizdeki güller açmış.(Çiçek adı) Çocuğu okula yazdılar. (Kayıt etmek) Çok tatlı gülerdi.(Sevincini açığa vurmak) Çok güzel bir şiir yazmış. (Oluşturmak) Yüzünde
güller açıyordu. (Mutlu olmak)
|
||||||||||||||||||||||||||||||
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme |
Kitapta bulunan örnek metinler üzerinde uygulama yapılacaktır. |
Dersin Diğer Derlerle ilişkisi: |
|
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına ilişkin Açıklamalar |
|
HALİL AKPINAR MUHAMMET EKİZ
EDEBİYAT ÖĞRETMENİ OKUL MÜDÜRÜ